یادی از مرحوم علی خسروشاهی ( بنیانگذار کارخانجات پارس مینو )

نام مرحوم علی خسروشاهی، موسس و بنیانگذار کارخانه مینو، نه تنها نام آشنایی برای همه فعالان صنعت غذایی‌ست بلکه تمامی کارگران و کارمندان ادوار مختلف این مجموعه صنعتی نیز با او آشنا و همراهند و نام نیک او هر روز بر زبانهایی است که حتی او را ندیده و از نزدیک نشناخته‌اند.

توجه و تامل در این نوشته که هنوز نیز می‌توان از آن به عنوان “منشور کاری مینو” نام برد، نشان‌دهنده هوش، ذکاوت و روحیه انسان‌دوستانه مدیری است که حدود نیم قرن پیش و در شرایطی که هنوز علم مدیریت نهادینه‌ نشده بود، با تکیه بر باور و جوهره انسانی خویش آن را به رشته تحریر درآورده‌است.

بسم الله الرحمن الرحیم

اکنون که بخواست خداوند تبارک و تعالی دست همکاری بهم داده‌ایم و برای نیل به مقصود در امر خطیری که در پیش گرفته شده کمک و معاضدت می‌نمایید، همواره بخاطر داشته‌باشید که هدفِ همگی یکی‌ست و آن موفقیت در خدمت به خلق و تامین معاش می‌باشد. زندگی و معیشت ابنا بشر بر نحوی که مشیت و تقدیر الهی مقدور کرده‌باشد می‌گذرد و همه ما دیر یا زود این جهان را به دیگران خواهیم سپرد. خوشا به حال کسانی که در این دوران کوتاه عمر ضمن تلاش معاش، خدمتی را هم به همنوع خود انجام می‌دهند. کوشش شما و ما در این موسسه برای تامین منظور است و نتیجه نهایی آن درمان بیماران و تسکین آلام دردمندان می‌باشد. ما که از شما سالخورده‌تر و تلخی و شیرینی روزگار را هم بیشتر چشیده‌ایم راز موفقیت را در پیروی از مبانی و اصول زیر می‌دانیم:

اول، ایمان به ذات مقدس پروردگار قادر متعال که بی‌مشیت او هیچ امر استوار نگردد.

دوم، احساس مسئولیت و صمیمیت و دلسوزی در کار است که با اعتماد به نفس و هشیاری می‌توان استعداد خدادادی را آشکار و همگان را به خود علاقه‌مند نمود.

سوم، راستی و درستی و امانت در کار است و از زمانیکه انسان متمدن برای رسیدن به هدف مشترک بطور دسته‌جمعی کار می‌کند نظم و ترتیب و صحت عمل را شعار خود قرار داده و از هر عملی که موجب هدر رفتن کوشش دیگران باشد پرهیز نموده‌است و باید دانست که سهل انگاری در کار ممکن است زیانهای جبران ناپذیری به بار آورده و سلامت و احیاناً هستی دیگران را به خطر اندازد.

چهارم، پاکیزگی است. تصور نفرمایید توجه بدان از مظاهر تمدن نوین است بلکه بزرگان ما پیوسته آن را ستوده و پیروان خود را به طهارت جسم و روان راهنمایی نموده‌اند و امروز که تمدن جدید سبب شده‌است گروهی با هم دست به کار شوند توجه به نظافت بیش از پیش ضرورت دارد مخصوصاً در کار تولید که پایه و اساس آن بر پاکیزگی و بهداشت قرار دارد.

پنجم، مهربانی با زیردستان و احترام به کارفرمایان است. آنهایی که زیر نظر شما کار می‌کنند شخصیتی دارند. بگذارید استعداد و ابتکار خود را در پیشرفت کار آشکار کنند و آنانکه به شما دستور می‌دهند تجربه‌دارتر و کاردان‌ترند. از دانش و تجربه آنان بهره‌مند شوید.

ششم، رازداری در کار است. گرچه در این موسسه راز نهانی در بین نیست و آنچه انجام می‌شود در برابر بصیرت قرار گرفته‌است ولی چه بسا ممکن است اگر کوششی قبل از نیل به مقصود آشکار شود نتیجه مطلوب بدست نیامده و زحمات جمعی پایمال گردد.

کارگران و کارمندان عزیز؛ فرزندان من، کارگاهی که شما در آن کار می‌کنید مثل خانه شماست. بکوشید خانه خود را خوب نگه‌دارید و نظم و تربیت را رعایت کنید و از مقررات اطاعت و آنچه را برای خود نمی‌پسندید بر دیگران روا ندارید. اکنون که به امر خداوند یکتا در آغاز کار گام برمیدارید سلامتی و سعادت و موفقیت شما و این دستگاه را از درگاه احدیت خواهانم.

حاج علی خسروشاهی- تهران- اول دیماه ۱۳۴۶